Fabryho chorobu spôsobujú genetické mutácie – zvyčajne sa dedia z rodičov na deti, no v ojedinelých prípadoch môžu byť jedinečné pre daného človeka.1,2
Čo je mutácia?3,4
Každá bunka vášho tela je naprogramovaná tak, aby fungovala určitým spôsobom, napríklad aby vám pomáhala s trávením, udržiavala vaše srdce v činnosti alebo aby bojovala proti infekciám. Každá bunka potrebuje správne pokyny na to, aby svoju úlohu vykonávala poriadne.
Tieto pokyny poskytuje DNA a bunka ich „číta“. Gén je úsek DNA, ktorý programuje jeden konkrétny pokyn. Samotné gény sú zoskupené do samostatných jednotiek – chromozómov.
Môžete si ich predstaviť ako návod na použitie, pričom:
V DNA niekedy môžu prebehnúť zmeny – sú to mutácie (varianty). Predstavte si ich ako skomolené slová – jedno nesprávne písmeno môže úplne zmeniť význam slova.
Ako genetické mutácie vedú k Fabryho chorobe?1,5
Fabryho chorobu vyvolávajú rôzne mutácie v géne GLA, ktorý poskytuje pokyny na tvorbu enzýmu (α-galaktozidáza A).
Za normálnych okolností tento enzým pomáha v bunkách vášho tela štiepiť určité látky obsahujúce cukry a tuky (glykosfingolipidy), no mutácia zapríčiní, že tento enzým nepracuje správne. To vedie k nahromadeniu týchto látok, čo zapríčiňuje príznaky Fabryho choroby.
Dedí sa Fabryho choroba za každých okolností?2,5
Fabryho choroba a mutácie, ktoré ju spôsobujú, sa často dedia od rodičov. V ojedinelých prípadoch sa táto choroba nededí. Mutácie sa vyskytnú spontánne a sú jedinečné pre daného človeka – sú to takzvané „mutácie de novo“. Napriek tomu môže takýto človek preniesť toto ochorenie na svoje potomstvo.
Ak chcete zistiť viac o tom, ako sa Fabryho choroba môže dediť v rámci rodiny, kliknite tu